Sprawy rodzinne

ROZWODY

Sprawy rozwodowe obejmują prowadzenie spraw sądowych o rozwiązanie małżeństwa oraz  roszczenia z tym związane, tj. ustalenie winy w rozkładzie pożycia małżeńskiego, alimenty na dzieci, władzę rodzicielską nad dziećmi oraz ustalenie kontaktów z dziećmi. Na zgodne żądanie małżonków sąd może orzec rozwód bez orzekania o winie, może także uwzględnić porozumienie stron w zakresie alimentów i kontaktów.

Dla orzeczenia rozwodu niezbędny jest trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Oznacza on rozpad więzi małżeńskiej na 3 płaszczyznach: psychologicznej, fizycznej i ekonomicznej.

Już na etapie wniesienia pozwu, podczas oczekiwania na rozprawę można żądać zabezpieczenia roszczeń alimentacyjnych i przyznania kwot na utrzymanie dzieci.

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w reprezentacji klientek i klientów w sprawach rozwodowych i walce o korzystne dla nich rozwiązanie kwestii rozwodowych.

ALIMENTY

Alimenty to dostarczanie środków utrzymania osobie uprawnionej. Najczęściej kwestie te dotyczą rodziców i dzieci. 

Ile obecnie wynoszą alimenty?

Zgodnie z art. 135 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego alimenty zależą od potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Oznacza to, że na wysokość alimentów wpływają niezbędne wydatki na dziecko oraz możliwości rodzica który ma je płacić. Jak widać nie ma sztywnej, minimalnej czy maksymalnej kwoty na dziecko, wszystko zależy od konkretnej sytuacji.

Ile wynoszą alimenty? Pytają o konkrety klienci (najczęściej jednak klientki). Z naszego doświadczenia można wskazać , że w najnowszych orzeczeniach, w przeciętnej sytuacji, pojawiają się kwoty oscylujące wokół 1200 zł – 1600 zł na 1 dziecko miesięcznie, ale walczymy też o wyższe należności.

Należy pamiętać, że zasiłek 500+ nie wlicza się do alimentów. 

Przy pozwie o alimenty warto żądać zabezpieczenia gdyż w czasie kiedy oczekujemy na rozprawę, wyrok sądu  (a może to potrwać kilka miesięcy) mamy już szansę otrzymać wyższą kwotę.

KONTAKTY Z DZIEĆMI

Regulowane są w trakcie spraw rozwodowych lub odrębnie. Kontakty z dzieckiem są niezależne od władzy rodzicielskiej. Obejmują odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce pobytu, bezpośrednie porozumiewanie się ,utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość.

Sposób kontaktów rodzice określają wspólnie a w braku porozumienia rozstrzyga o tym sąd opiekuńczy.